Evde Renk Kullanımı

Rengini bulmak…
Yeni bir eve taşınıyorsunuz. Her şey yolunda. Sıra dekorasyona gelmiş. Aklınızda mutlaka bir tarz var ama, hangi renklere gideceğiniz konusunda bir fikir yok…
Bazı tarzlar renkleri de birlikte getirir; Akdeniz tarzı Marin bir dekorasyondan hoşlanırsanız mavi-beyazlar kaçınılmaz olacak; Country tarz sevdalısı iseniz doğal ahşap ve doğa renkleri elinizin altında hazır bulunacak. Daha pop anlayışlarda parlak neon renkler ya da minimalist bir tarzda yürümeye niyetliyseniz kesin ve keskin sade renkler hayatınızı dolduracak…

Peki tüm bu renkleri ‘tarz’ dışında, size ve evinize vereceği ‘enerji’ açısından da düşündünüz mü?
Her rengin bir enerji titreşimi vardır. Örneğin sıcak renkler (kırmızı-turuncu-sarı tonları) sizi enerjik hissettirirken derin dinlenmenize izin vermeyecektir. Bunun için yatak odalarında fazla önerilmez. Özellikle turuncu; güneşin tonlaması olarak en çok bedensel enerji kaynağımızı sağlayan mutfaklarımıza yakışacaktır.
Soğuk renkler ise (mavi-gri tonları-beyaz) dinlendirici olmakla birlikte pek de muhabbetli ortamlar vaadetmez. Dinlenme ve okuma odalarında, çocuk odalarında kullanılablir.

Beyaz kuşkusuz temizlik, saflık hissi ile ev hanımlarının pek sevip dekorasyonda tercih edeceği bir renktir. Ve fakat; evinizde dengeleyemeden fazklaca beyaz düzenlemelere giderseniz, bir süre sonra evde soğuk bir enerjinin estiğini fark edebilirsiniz. Uzak Doğu dekorasyon anlayışına göre beyaz “ölüm”ün rengidir ve kesinlikle evlerde önerilmez. Ara renk olarak elbette çok kullanışlı olacaktır ama ana temayı ele geçirmesine izin vermeyin.

Siyah da beyaz gibi “renk” sayılmadığından onun da tek başına dekorasyonda baskın olması önerilmez. Çalışma odaları içinse çok uygundur.
Demek ki, bir tarz ve renk bazı belirledikten sonra hem sıcak hem soğuk renklerle dengelemek en iyisi olabilir. Benim nacizane fikrim ve önerim bu konuda doğayı taklit etmek. İnanılmaz başarılı ilhamlar sağlayabilirsiniz.

Ahşap tonlamaları evde her zaman huzurlu ve şık bir atmosfer yaratacaktır. Mavi ve sarının yani bir soğuk bir sıcak rengin karışımı olan yeşil, en pozitif renklerden biridir ve çoğu zaman iyi sonuçlar verir.

Pembe ve tonları her zaman sevgi enerjisini yayacaktır.

Kırmızı tutkunun, ateş elementinin ve iştahın rengidir. Kırmızı kumaş peçeteler eşliğinde iştah açıcı bir sofra hazırlayabilirsiniz. Kırmızıyı evin çalışma odasında ve  güney duvarında kullanmak en doğrusu olacaktır.
Sarı bilgeliğin, dostluğun olabileceği gibi hastalığın da rengidir. Sarı kullanırken bakır ve bal tonları tercih edilmelidir.

Mor en ruhsal renk olarak dikkatli kullanılmalıdır. Açık mor, lila tonlar ev için daha uygundur. Meditasyon odanız varsa bir köşesini mora boyayabilir ve burada derin düşünceye dalabilirsiniz.

Rengini bulan güzel evlere… 

dekorasyonperisi.com dan alınmıştır.
yazının orjinali için : http://www.dekorasyonperisi.com/evde-renkler-3/